Музиката е мојата мисла

July 30, 2017

Прво кај некого ја приметувам посебноста. Секој си е различен. Како порака би рекла: Секој да изгради свој простор, вибрација од свои мисли.

„Своја меѓу светови“

April 30, 2017

Кукла од насловна страна

April 1, 2017

„Скопје” - Ах болна тема отвораме! Полека но сигурно Скопје го губи својот „шмек“... но сè уште се тука спомените на она што некогаш Скопје било. 
Не би можела да заминам, тука имам еден тон луѓе кои ги сакам и не би можела да си го замислам животот без нив.

„Бонбона“ за доза адреналин

November 28, 2016

Сè уште се бавам со дизајн само што сега ми е вежбањево повеќе во преден план. Спремаме нешто под „Hard to Explain“, би рекла работиме на проект за спортска линија и тоа моментално се „кува“ така што не би открила нешто повеќе. Ама би била „Ready to Wear“ дизајнерска линија, и во догледно време ќе има таква колекција. Затоа што сакам да ги спојам двете професии.

Hard to Explain, Now & Then

September 20, 2016

Филип: Од секогаш ми биле интересни оние фотки со девојки во долна облека а не сум комуникативен човек за да наоѓам девојки, модели, па да правам такви слики, туку интимно го доживувам тој момент. И со Марија ми се погоди бидејќи е слободна на таа тема и прави дела со голотија, ми се отвори тој момент да можам да правам така, поинтимни слики.

Локалци

May 14, 2016

Сега се сетив на една убава ситуација: Првите менаџери на Џуниор забавите во Скопје бевме ние. – „Хард рок“ дискотекава, деведесетите некаде, од нас почна Џуниор. :) И, се сеќавам, хит беа кожни јакни. Знаете кои? Оние со патенти и на рацете и од страна... едни као панкерски, може и „Панкерки“ да ги викаа... а ги има и сега јакниве. Всушност тој модел е „безвременски“, ко што се и Док Мартинс да речеме. И се сеќавам, цела екипа купивме кожни јакни ама сите купивме во различни бои! Јас имав црна, Нико „Сарма“ брат му на Томи Бојаџи, имаше црвена, Арко имаше бела, Ники „Аутомобиле“ имаше тегет, Масе имаше кафеава, Боро „Сектор“ не можам да се сетам... Ние бевме таа екипа таму ама бевме сите во различни. И знаевме тогаш да кажеме као, „Ај цела екипа вечер јакните ги облекуваме !“

Сега и тогаш

February 4, 2016

Му недостига на Скопје една добра цврста рака да го врати во нормала, како што гледаме го удира дното на сопствениот стил. Чинам дека е уникатно по скриените ќошиња, неколку мали и удобни кафичи, и најважно - по луѓето што шетаат низ него. :)

Тралалајка

December 7, 2015

Во друштво секогаш ми викаат дека изгледам посебно, дека ќе „извадам“ нешто вон очекуваното. :) Нагалено ме викаат Деа и ќе речат: „Тоа е Деа.“  Во тој стил.

„Тоа е Деа“

September 30, 2015

Друго што ми паѓа на памет е и, можеби, потребата за внимание. Од една страна сакаш да си ја изразиш индивидуалноста а, од друга страна, сакаш и да привлечеш некого. Некој пат да, некој не. Некогаш едноставно ми се допаѓа одредена комбинација и ќе си ја облечам затоа што јас си ја сакам и се чувствувам комотно во неа. Некогаш си викам, па што, сакам денес да ме гледаат луѓе. Кај мене тоа е во зависност од расположението. 90% од времето е чисто ради мој кеиф, не за да привлечам внимание. Не ми била никогаш поентата да се истакнам, да бидам центарот на внимание, непријатно ми е. Значи, сумирано, индивидуалност и креативност, тоа е тоа.

„Ladylike“ Ида

September 2, 2015

Марко: Како „Алан Форд“ земја сме, сè е на граница на бизарност. Има еден многу интересен експеримент: ако ставиш жаба во сад со врела вода, таа ќе скокне надвор затоа што е врела водата. Но ако ја ставиш во сад со ладна вода и полека ја загреваш, жабата ќе седи и ќе седи додека водата зоврива и на крај ќе умре внатре. Отрпнати сме и до степен кога врие. Си тераш, као ресетираш и викаш „еј стварно е лудо, идеме понатаму!“ Почнуваш да стануваш нечуствителен за некои работи... од што се премногу апсурдни, одбираш да „скипнеш“ без разлика што во моментот тоа ќе те направи полош човек, поиндиферентен затоа што веќе не ги можеш.

Истрага

August 23, 2015

„Лажна скромност“

July 1, 2015

Загатка

April 1, 2015

Гледаме многу филмови и серии. Мартин: Многу тешко се „дочепуваме“ до серија и кога ќе ја одбереме, поготово ако ни „легне“ од прва втора епизода, среќен сум дека ќе потрае и во тие недела-две што се дружам со таа серија и ја „живеам“ ми е мн добро! Би седел дома и само би гледал серии. Без тоа и без „играчките“, не би можел... 
Анета: ги гледам до 7 сабајле и одам неспиена на работа! Ги гледам и кога Мартин ги гледа, да не сум утнала некој момент. :) Мартин заборава ликови, а јас го потсеќам, „овој беше овој, оној“... Мартин: Последна ни е Vikings. Ги собирам најновите епизоди, Анета можеби и „ѕирка“ веќе! Анета: Веќе ѕиркам! Немам трпение. И сакам сè да знам, ги гледам и спојлерите, и кога ќе се открие нешто за наредните епизоди. Мартин касни, на пример, 2 епизоди... Мартин: А Анета ги раскажува унапред! :)

Риби

March 20, 2015

Не сум баш многу in touch with my inner modesty and shit. I am awesome as is, deal with it! :) Не знам... ова ми е new found confidence, нова е и за мене.

#Justsayin’

January 23, 2015

Руки: Немам јас правила за ништо. Така и живееме со Филип. Љубов ни е база, за сè живо и диво, дали станува збор за дете, меѓу нас, за работа, за семејство, за моторот, за цртањето. Без тоа ништо нема. И облека, тие „бош“ комбинации може да изгледаат добро ако ги облечеш со љубов. Тоа ни е на нас водилка дома. Друго ни е сè пропратно. И кеифови, ние си правиме кеифови.

ЉУБОВ ни е база

January 8, 2015

Црната боја си е „Number 1“. Таа е најелегантната боја. Демек црно било лоша среќа. Нема врска.

BLACK #NO.1

December 21, 2014

Многу сакам документарни филмови бидејќи се отсликува некоја реалност, некаде, одредена приказна за одредена случка, лице и место. Не е исценирано туку е документарец. Затоа и ја сакам повеќе сржта на луѓето, повеќе им ја сакам приказната... па после тоа што тој/таа го носи ми создава плус некоја претстава за нивната приказна.

МАЈСТОР

December 7, 2014

#THROWBACK СТАМАТОВСКИ

November 25, 2014

БУКВИ И „СТИРОПОР“ ПЛАНИНИ

November 19, 2014

СО ПОЧИТ

November 11, 2014

И сакам да завршам со една убава мисла која мене секогаш ми е водилка: „Верувам во розовата боја. Верувам дека со смеењето се согоруваат најмногу калории. Верувам во бакнување, во многу бакнување. Верувам дека треба да се остане силна, кога изгледа како сè да оди наопаку. Верувам дека среќните девојки се најубави. Верувам дека утре е уште еден нов ден и верувам во чуда“.

КАРМА

November 3, 2014

ВИСТИНА

October 26, 2014

АПСОЛУТНО РОМАНТИЧНО

October 10, 2014

34-W1200

Винтиџ

September 28, 2014

ЗА РЕТОРИЧКИТЕ ПРАШАЊА И ЕКСТРЕМИ

September 15, 2014

СОНЦЕ ВО ТАУРУС

September 6, 2014

„ШМИНКЕРКА“

September 2, 2014

ВАРОШАНЕЦ

August 7, 2014

„МОМЕНТОТ“

July 27, 2014

ИГРА

July 9, 2014

ПРИКАЗНАТА ЗА „ЕЛЕН“

June 23, 2014

ЧОВЕКОТ ВО ЦРНО

June 10, 2014

Модата е една „карта за презентација“ на самиот себе пред светот, која ти дозволува да „играш“; најпосле, на крајот од денот, сите сакаме да бидеме различни и мислам дека модата е фантастична за да можеш да го изразиш своето „јас“.

EКЛЕКТИЧНА

May 28, 2014

32 IMG_4777 2-W1200

ДЕВОЈКАТА СО ТУРБАНОТ

May 17, 2014

IMG_5591 2 (COVER)-W1200

GO WITH THE FLOW

May 16, 2014

PUK’KAH

May 15, 2014

HARD TO EXPLAIN

May 13, 2014

intro-irina

АСОЦИЈАЦИИ

May 13, 2014

Под стил подразбирам „индивидуалност“, сопствена интерпретација на модата.

ВЕР-МАР

May 8, 2014